Teren i zasięg misji utworzenia kaplicy wieczystej adoracji.
Jeżeli zostały już spełnione normy dotyczące potrzebnej przestrzeni oraz postawiono pierwsze kroki w organizacji kaplicy, kolejną istotną kwestią jest orientacyjne określenie zasięgu oraz terenu, na którym odbywać się będzie misja zapraszająca wiernych do udziału w przedsięwzięciu. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę parafie sąsiadujące należące do tego samego dekanatu. Czasami jednak, szczególnie w dużych miastach, może zdarzyć się, że teren działania kaplicy będzie mieścił się w obrębie kilku sąsiadujących ze sobą dekanatów, w parafiach, które są blisko siebie, ale niekoniecznie leżą w tym samym dekanacie.
Oprócz liczby parafii, trzeba także zwrócić uwagę na ich wielkość oraz liczbę wiernych. Istotną rolę w dotarciu do nich będzie odgrywać pomoc oraz zaangażowanie księdza proboszcza, w parafii którego ma powstać kaplica wieczystej adoracji, jak również dziekana, który zna wszystkich proboszczów swojego dekanatu. To właśnie on może pomóc w rozmowach z nimi i otworzyć drzwi, które wcześniej wydawały się zamknięte. Po rozpoczęciu misji ksiądz proboszcz w pierwszej kolejności powinien skontaktować się z sąsiednimi proboszczami w tej sprawie oraz ustalić już konkretne daty niedziel, podczas których na Mszach przybliżone zostanie dzieło wieczystej adoracji.
Misję w parafii rozpoczyna ksiądz, który już ma taką kaplicę lub jest zaangażowany w dzieło adoracji przy wsparciu zespołu prowadzącego Adoremus te Christe. Pierwsza niedziela jest niedzielą misji, która ma zachęcić ludzi do adoracji. W ogłoszeniach należy wówczas podać informację, że misja trwa dwa-trzy miesiące i w kolejną niedzielę będą omówione kwestie organizacyjne funkcjonowania kaplicy wieczystej adoracji. Każda kolejna niedziela w innej parafii będzie miała charakter niedzieli misji.
Bardzo ważną kwestią jest to, aby zarówno ksiądz proboszcz, jak i prowadzący misję przekazywali księżom i wiernym jasne informacje dotyczące kaplicy wieczystej adoracji i wagi tego przedsięwzięcia. Poza zmotywowaniem do przystąpienia do niego, z jednej strony ma to zapobiec np. ewentualnemu poczuciu, że ktoś „wykradnie” proboszczom osoby najbardziej gorliwe, a z drugiej potraktowaniu przez wiernych ich deklaracji udziału w wieczystej adoracji poza własną parafią jako jej „zdrady”. Czytelna informacja o istocie tego dzieła jest kluczowa i musi być powtarzana za każdym razem (podczas kazań oraz rozmów z księżmi), tak, aby uniknąć problemów lub niepotrzebnych nieporozumień.
Inne artykuły w tej kategorii:
Jaki jest cel misji przygotowującej do otwarcia kaplicy wieczystej adoracji?
Czym jest ilość krytyczna zadeklarowanych adorujących?
Przygotowania do inauguracji kaplicy wieczystej adoracji.
Jak długo trwa misja otwarcia kaplicy wieczystej adoracji?
Jaki był początek misji zakładania kaplic wieczystej adoracji na świecie?